У суботу, 2 грудня 2017 р., представники Всеукраїнської Асоціації викладачів історії та суспільних дисциплін «Нова Доба» були запрошені на прямий ефір з Дмитром Хоркіним – генеральним продюсером та ведучим «UA: Українське радіо». Приводом для зустрічі став новий проект, що здійснюється громадськими активістами в рамках Програми освітньої, психологічної та інтеграційної допомоги дітям, які постраждали від збройного конфлікту на Сході України та анексії Криму «Інтеграція через діалог» – літературного (анти)конкурсу «(Не)дитячий погляд на війну».
Тарас Олексин, який є координатором проекту, розповів про особливості акції та події, котрі зумовили потребу у ній. Так, впродовж останніх двох років організатори отримали змогу безпосередньо поспілкуватися з сотнями новочасних «дітей війни» і відчути, наскільки зрілими є їхні думки та світогляд. Втім, це практично не відображається на публічному житті українського суспільства, надто часто схильного звертати увагу на проблеми і погляди юних жертв протистояння лише у контексті власних інтересів.
Активісти зробили вже чимало для виправлення такої сумної ситуації. Зокрема, було проведено біля десятка повноцінних Молодіжних Академій у м. Києві, м. Львові та м. Ужгороді, які стали дискусійними та інтеграційними майданчиками для дітей воїнів АТО, переселенців, представників прифронтових територій і вихідців із мирних регіонів; у серпні 2016 р. був створений арт-проект підлітків спільно з фотографом Христиною Музичук «Те, про що важко сказати…», присвячений стереотипам довкола переселенців; у квітні-червні 2017 р. – флешмоб «Діалоги з друзями», учасники якого присвятили свої відеороботи близьким людям, з якими їх розлучила або ж звела війна; а восени 2017 р. – згаданий вище літературний (анти)конкурс.
Як доповнила координатор Харківського Локального Центру громадянської освіти № 3 Анастасія Хміль, всі ці заходи дозволили багатьом школярам і студентам з цільових груп проекту висловитись щодо проблем, з якими вони зіштовхуються щодня, зайняти більш активну громадянську позицію, а в кінцевому результаті – повірити у власні сили, позбувшись численних страхів і комплексів, породжених перипетіями війни.
Зазначений ефір став далеко не першим для організаторів (анти)конкурсу. Так, 9 листопада 2017 р. Тарас Олексин і волонтер Ася Радько стали гостями ранкового шоу «Доброго ранку, Львове!» на ТРК «Львів», де розповіли ведучим і глядачам про проміжні результати проекту:
Вже 13 листопада 2017 р. наші активісти відвідали «Львівське радіо» і поділилися з ведучою «Ранкової панорами» Катериною Вороновою умовами участі в заході, першими враженнями від есе і причинами продовження дедлайну з 15 листопада до 30 листопада 2017 р. Прослухати цей запис усі охочі зможуть тут.
Нагадаємо, що «(Не)дитячий погляд на війну» став дійсно незвичним проектом для організаторів «Інтеграції через діалог». Впродовж 16 жовтня – 30 листопада 2017 р. у ЗМІ та соціальних мережах активно поширювалася інформація з приводу (анти)конкурсу. Основна його ідея – надати можливість молодшому поколінню українців написати особисту історію останніх років, поділившись із майбутніми читачами власними страхами, переживаннями та мріями. Розміри есе або новел повинні були становити 2-5 сторінок, торкаючись однієї із запропонованих тем:
- «Якби не війна...»;
- «Життя з чистої сторінки: історія вимушеного переселенця»;
- «По той бік фронту: моє життя (не) в Україні»;
- «Мій батько (був) на війні. Історія дітей воїнів АТО»;
- «На межі цивілізацій: життя на лінії зіткнення»;
- «Коли війна – це більше, аніж просто слово. Історія мого волонтерства»;
- «Далеко від фронту, але не від війни. Досвід мирних регіонів».
За півтора місяці на адресу writer@dialogos.org.ua надійшло близько двох сотень текстів – великих і малих, художніх і сповнених моторошних подробиць реальних подій, написаних дітьми та молоддю, але завжди – щирих, які здатні докорінно змінити уявлення читача про буремні події на Сході України і в Криму.
Вже через декілька днів робоча група проекту опублікує на сайті «Інтеграції через діалог» та у групі (анти)конкурсу список фіналістів, чиї роботи побачать світ у друкованому виданні навесні 2018 р. Окрім цього, автори найкращих текстів будуть запрошені на Зимову Академію у січні 2018 р. та стануть безпосередніми учасниками презентації збірника у м. Києві. Втім, найважливішим є не це. Сам факт появи книги, до створення якої долучилася сучасна молодь, буде не лише величезним поштовхом до професійного зростання талановитих підлітків, але й дозволить українському суспільству по-новому поглянути на власне життя, помітивши у ньому, нарешті, всю глибину трагедії своїх найменших представників. Аби стати кращим. І щоб сьогодні по-справжньому допомогти тим, хто творитиме його власний завтрашній день.
Коментарі