14 грудня 2017 р. у м. Львові офіційно стартувала Одинадцята Молодіжна Академія, організована Всеукраїнською Асоціацією викладачів історії та суспільних дисциплін «Нова Доба», в межах Програми освітньої, психологічної та інтеграційної допомоги дітям, які постраждали від збройного конфлікту на Сході України та анексії Криму «Інтеграція через діалог».
Учасниками триденного заходу під загальною назвою «Подорожі. Комунікація. Інтеграція» стали старшокласники з прифронтових територій – м. Авдіївки, м. Маріуполя, м. Сєвєродонецька й м. Щастя, до яких долучилися їхні однолітки з НВК «Школа-садок І-ІІІ ступенів № 38 м. Львова». Таким чином, організатори вкотре продемонстрували на практиці своє прагнення сприяти максимальній комунікації дітей з різних регіонів України.
Знайомство учасників Молодіжної Академії відбулося на території закладу «Перша Львівська Медіатека», під керівництвом координатора Програми Кендзьора Петра Івановича. Останній розповів присутнім про специфіку проекту, його завдання, а також побажав дітям і вчителям здійснення їхніх сподівань щодо поїздки до галицької «столиці».
На другій сесії відбулося представлення учасникам нового (анти)конкурсу – «(Не)дитячого погляду на війну». Керівник Інформаційного відділу проекту Тарас Олексин, координатор Локальних Центрів Олеся Скрипник та очільниця Львівського Локального Центру громадянської освіти Голосова Наталія Михайлівна поділилися планами створити збірник історій юних очевидців подій останніх декількох років. Характерно, що частина новоприбулих дітей також входила до числа конкурсантів. Організатори розповіли присутнім про неочікувано велику кількість по-справжньому «сильних» та щирих есе, що породило потребу у збільшенні утвердженого раніше обсягу друкованого видання, а як наслідок – і зростання числа переможців проекту. Для аналізу актуальності ідеї, присутнім було запропоновано ознайомитися з декількома надісланими історіями.
Перечитування текстів стало доволі важким випробуванням як для дорослих, так і для дітей, котрі, волею випадку, опинилися поруч із лінією фронту. Зовсім іншою була реакція представників мирних регіонів, для яких прочитані есе стали справжнім одкровенням на шляху до пізнання реалій сучасного конфлікту. Попри це, представники різних куточків України зійшлися на думці, що видання збірника є дійсно необхідним. Адже це – засіб донесення правди про жахи війни до тих, хто, на своє щастя, є надто далеким від подібного явища, а нерідко – забуває про збройне протистояння, що й досі точиться у країні. З іншого боку, важливою залишається можливість висловитись для самих новочасних «дітей війни», як осіб, які бачать події навколо без прикрас, у всій їхній потворності. Після бурхливих дискусій, підлітки та педагоги отримали завдання спільно переробити отримані тексти на нові, з нейтральним емоційним забарвленням, що допомогло знайти вихід у питанні ознайомлення з подіями нещодавнього минулого дітей молодшого шкільного віку, але, водночас, зайвий раз підтвердило для учасників те, наскільки щирість оповіді важлива, якщо ми бажаємо завадити повторенню аналогічної ситуації у майбутньому.
Завершився ж перший день зустрічі на дійсно позитивній ноті: учасників було запрошено на екскурсію історичним центром м. Львова, яку провів Тарас Олексин. Історик розповів гостям чимало цікавого про особливості життя багатонаціонального населення міста у минулі століття, а також секрети їхньої єдності у питаннях захисту власних прав і протистояння зовнішнім ворогам. Після смачної вечері, школярі та дорослі були відправлені в готель, де отримали можливість відпочити й підготуватися до другого дня Молодіжної Академії, який обіцяє стати особливо насиченим і цікавим для всіх її учасників.
Коментарі