Вже другий рік поспіль Всеукраїнська Асоціація викладачів історії та суспільних дисциплін «Нова Доба» реалізує в Україні Програму освітньої, психологічної та інтеграційної допомоги дітям, які постраждали від збройного конфлікту на Сході України та анексії Криму «Інтеграція через діалог». За цей час до участі в заходах долучилося понад 4500 підлітків з числа цільових груп проекту. Втім, ще жодного разу керівництву «Інтеграції через діалог» не випадало нагоди особисто побувати поруч із лінією зіткнення. До цього часу.
15 листопада 2017 р. Координатор проекту, д. пед. н. Кендзьор Петро Іванович завітав спільно з очільником Бахмутського Локального Центру громадянської освіти Сутковим Володимиром Лукичем до м. Щастя, що на Луганщині. Шлях до населеного пункту виявився по-справжньому важким і тривалим. Втім, за визначенням самого керівника Програми, він був того вартим. Представникам навчальних закладів м. Щастя був презентований проект «Інтеграція через діалог», а також здійснене ознайомлення з виставкою «Те, про що важко сказати…», присвяченою стереотипам щодо переселенців. Ще з часу створення Молодіжною командою у серпні 2016 р., три копії світлин мандрують Україною. Однак, саме в цей день вони вперше побували лише за 500 м від лінії зіткнення.
Вже у четвер, 16 листопада 2017 р., наші делегати побували у м. Авдіївці Донецької області. «В м. Авдіївку було не важко їхати. В м. Авдіївці було важко виступати перед дітьми, вчителями, які живуть в умовах війни. Але є дуже велика потреба в комунікації. Люди хочуть також, щоб їх слухали і чули. Це була найглибша психологічно і моя найповчальніша життєва подорож. Найбільше, що везу з собою – нові контакти нових друзів. Це буде якісно новий вимір для проекту «Інтеграція через діалог»…» – так охарактеризував свою подорож Кендзьор Петро Іванович. Як і в м. Щасті, у цьому населеному пункті наші колеги представили основні напрямки діяльності Програми, арт-виставку, а що особливо важливо – запросили дітей і педагогів з обох міст на Одинадцяту Молодіжну Академію, котра відбудеться 14-16 грудня 2017 р. у м. Львові.
Зрештою, вибір передсвяткового періоду та місця для проведення зустрічі є зовсім не випадковим. Залучення представників прифронтових територій до заходів проекту – особливо важливий напрямок нашої діяльності на сучасному етапі. І причина цьому проста: саме в умовах безпосередньої зустрічі та активної комунікації жителів згаданих теренів з колегами з інших куточків України, можна говорити про новий досвід, враження, подолання численних взаємних стереотипів, встановлення нових зв'язків, тобто, все те, що здатне призвести до налагодження продуктивного діалогу у суспільстві. І саме така політика, в підсумку, приведе не просто до порозуміння між представниками Сходу, Півдня та Заходу держави, а до вироблення якісно нової, спільної громадянської позиції, подарувавши нам впевненість у майбутньому України та її громадян.
Коментарі