Впродовж 15 серпня – 4 жовтня 2017 р. на сайті Програми освітньої, психологічної та інтеграційної допомоги дітям, які постраждали від збройного конфлікту на Сході України та анексії Криму «Інтеграція через діалог», проходили Професійні курси «Портретна фотографія очима художника». Спільно з викладачами Оксаною та Дмитром Каліновськими, понад 80 підлітків ознайомилися з базовим обсягом знань, пов'язаним із професійною фотозйомкою. За цей час учасники вивчили 14 лекцій по 6 темах, склали 5 пакетів тестів, а також надіслали десятки фотографій, виконаних за чіткими критеріями авторів. Винагорода не забарилася: вже 5 жовтня 2017 р. стали відомими імена 20 фіналістів, які були запрошені на Фотоакадемію до Закарпатської області.
Кількаденний захід припав на 19-24 жовтня 2017 р. Враховуючи той факт, що фотомистецтво – не лише популярний, але й надзвичайно важливий для медіапростору вид діяльності, організаторами було вирішено провести не просто майстер-клас, а справжню Фотоакадемію, з метою професійного розкриття юних талантів і зростання їхнього зацікавлення у своєму хобі. Саме тому Всеукраїнська Асоціація викладачів історії та суспільних дисциплін «Нова Доба» та наші партнери з БО «БФ Карітас св. Августина» доклали всіх зусиль для максимально різнобічної програми заходів.
Фактичний початок Фотоакадемії, як фінальної частини онлайн-курсу, припав на другу половину дня 19 жовтня 2017 р., коли переважна більшість учасників, спільно з Локальним координатором Сутковим Володимиром Лукичем, прибула до м. Львова. Під керівництвом Адміністратора онлайн-складової проекту «Інтеграція через діалог» Тараса Олексина, координатора по роботі з Локальними Центрами Олесі Скрипник і волонтера ВА «Нова Доба» Тетяни Фляк, гості організовано прибули до м. Ужгорода, де їх зустріли представники БО «БФ Карітас св. Августина». Після поселення учасників у Пасторальному центрі (при парафії св. Августина, РКЦ) м. Перечина – «штаб-квартирі» учасників Фотоакадемії на найближчі декілька днів – з вітальним словом виступили: Тарас Олексин, співавтор онлайн-курсу і директор благодійного фонду Дмитро Каліновський, а також о. Владислав Бісьмак СМ, який радо прийняв учасників на території свого комплексу.
Вже на світанку 20 жовтня 2017 р. до м. Перечина прибула делегація з м. Лисичанська Луганської області під проводом Локального координатора Дорофєєвої Олесі Олександрівни, а захід повністю увійшов у робоче русло. Так, після сніданку фіналістів «Портретної фотографії очима художника» привітали Тарас Олексин та Дмитро Каліновський. Підлітків і координаторів було ознайомлено з програмою на найближчі декілька днів і зосереджено увагу на підході до творення спільного арт-проекту: «Наше завдання – не сказати вам: «Ось, сфотографуйте, кого забажаєте, а ми вам випишемо сертифікат про, начебто, участь у Фотоакадемії». Ні! Ми прагнемо, аби знання, які вам вдалось отримали від своїх викладачів впродовж останніх тижнів, ви навчилися використовувати на практиці. І не для «галочки», як це часто буває у подібних ситуаціях, а творячи щось по-справжньому корисне для суспільства і вашого професійного зростання. Щось таке, чим ви могли б пишатися. Що допомогло б вам усвідомити: доля фотографа не обмежується зйомкою весіль чи подібних урочистостей. Навпаки, це людина, яка, потенційно, здатна змусити інших замислитись. І зробити наш світ кращим».
Продовжуючи, організатори розповіли, що місце для проведення Фотоакадемії було обрано зовсім не випадково. Справа в тому, що м. Перечин – осередок БО «БФ Карітас св. Августина», який виступив з ініціативою долучити фіналістів заходу до нестандартного проекту – створення справжнього журналу, присвяченого роботі благодійних організацій (зокрема, «Карітасу» та Згромадження Місіонерів св. Вікентія де Поля) на Закарпатті. Орієнтиром для організаторів стало всесвітньовідоме періодичне видання "National Geographic", автори якого славляться своїм вмінням продемонструвати особливості певного регіону, країни або етносу «зсередини», не спотворюючи уявлення про них, а лише допомагаючи читачу розширити горизонти власного сприйняття.
Зрештою, не секрет, що жертовна (насамперед, волонтерська) діяльність в Україні останніми роками чітко асоціюється з тематикою війни, вимушеними очевидцями якої стали самі наші учасники. Втім, не варто нівелювати заслуг тих благодійних організацій, які турбуються про хворих і нужденних, але відчувають незацікавленість суспільства. Адже ціною такої зневаги стає постійний брак фінансування на найнеобхідніше, а як наслідок – неможливість допомогти всім, хто цього потребує. Тож мета ВА «Нова Доба» і БО «БФ Карітас св. Августина» – розкрити цю маловідому, але надзвичайно важливу сторону життя нашого суспільства. Водночас, з'явився шанс чи не вперше посприяти дітям, які постраждали від збройного конфлікту, відчути себе не об'єктами, а повноцінними суб'єктами допомоги, розкриваючи їхній власний потенціал та віру у свої сили.
Після презентації Тарас Олексин провів знайомство поміж учасниками: кожен підліток та дорослий знайомився із людиною, яка була йому або їй найбільш цікавою. Обмінявшись намальованими на папері контурами своїх долонь, нові знайомі по черзі задавали одне одному по п'ять запитань, записуючи кожну відповідь партнера одним словом або фразою на певному пальці. Використовуючи таку незвичну «біографію», учасники представляли своїх колег та розповідали про їхню «малу Батьківщину», факти з життя, світогляд і омріяні місця для проживання, позначаючи останні стікерами на карті України. Цікаво, що для переважної більшості учасників попередніх Молодіжних Академій такими стали міста Західної України. =)
Вже після знайомства та лекції про благодійну роботу і волонтаріат у Католицькій Церкві у виконанні працівника БО «БФ Карітас св. Августина» Віктора Качали, учасники безпосередньо познайомилися з автором онлайн-курсів – Оксаною Каліновською, яка представила школярам і студентам власні розробки для створення журналу. Розділившись на команди, фіналісти обрали такі напрямки досліджень:
- «Обличчя благодійності: «Карітас св. Августина» у м. Перечині».
- «Проект св. Марти Вецької для потребуючих» (Згромадження Місіонерів св. Вікентія де Поля) у м. Перечині.
- «Будні центрального офісу ЗОБФ «Карітасу св. Мартіна» у м. Мукачево».
- «Щоденне життя працівників каритативної їдальні св. Єлизавети у м. Мукачево».
- «Дух міст Срібної Землі».
Ближче до вечора історик Віктор Качала провів для учасників навчання нестандартну екскурсію м. Перечином та його околицями. І, судячи по захоплених обличчях підлітків та бурі позитивних емоцій, яку викликало таке завершення дня, тривала подорож на Закарпаття була цілком виправданою, а сама Фотоакадемія обіцяє стати одним із найемоційніших епізодів останнього часу як для самих фіналістів, так і для нашого проекту загалом. ;)
Коментарі